“Destinasyon düğünlerinde de kendimize güveniyoruz”

“Destinasyon düğünlerinde de kendimize güveniyoruz”

wedding (Medium)

21’nci yüzyılın başlarından bu yana tüm dünyada giderek artan bir trende sahip olan destinasyon düğünleri adamızda da henüz istenilen düzeyde olmasa da gerçekleştirilmeye başlandı. Bu konuda öncülüğü elinde bulunduran Korineum Golf & Beach Resort, Lübnan, Rusya, İngiltere, Ürdün ve Norveç’ten gelen çiftlerin en özel anlarına ev sahipliği yaptı. Büyük bir özveri ve planlı bir stratejinin ürünü olan destinasyon düğünlerini ve adamızda bu düğünlerin nasıl yaygınlaştırılması gerektiğini Korineum Golf & Beach Resort Satış ve Pazarlama Müdürü Fulya Karademir’le konuştuk. İşte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde destinasyon düğünleri gerçeği…

Destinasyon düğünleri tüm dünyada giderek yükselen bir trende sahip… Sizce adamızda bu trendde bir yere sahip olabildi mi?

Düğünler her dönem kendi modasını yaratabilmeyi başarmıştır. Düğünlerin kendine has, özel ve unutulmaz olması için yapılan hazırlıklar ve organizasyon detayları her döneme göre değişiklik göstermektedir. Çiftlerin bulunduğu ülkede değil de romantizmin daha yoğun hissedildiği, tarihi ve doğal güzellikleri olan yerleri tercih etmesi, hatta mistik ve egzotik yanı ağır basan yerleri düğün organizasyonları için mekan olarak seçmesi “Destinasyon Düğünleri”nin önünü açmıştır. Hatta ülkelerarası seyahatlerin yoğunlaştığı dönemlerden itibaren, yani 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren yurtdışı düğünleri ilgi gören düğün şekillerinde biri olmuştur. Yani destinasyon düğünleri…

Adamızda on binlerce yıllık geçmişi, Akdeniz’in doğal güzelliği ve geçmişine dayanan tarihi güzellikleri ile destinasyon düğünlerine ev sahipliği yapabilecek ender mekanlardan biridir. Aslında uzun yıllardan bu yana Güney Kıbrıs’ta bu tür organizasyonlar yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Son 20 yıldan bu yana da adanın kuzeyi de düğün organizatörleri ve yurtdışında düğün yapmak isteyen çiftler tarafından keşfedilmiştir. Her yıl tarihi ve dini mekanlar kullanılarak, bazen plaj düğünü konseptinde bazen de kır düğünü konseptinde destinasyon düğünleri Kuzey Kıbrıs’ta da yapılmaktadır.

Peki bu istenilen düzeyde mi?

Doğru planlama ve pazarlama stratejileri ile bu sayıyı çok daha yukarılara çıkarmak mümkündür. Destinasyon düğünlerini de turizm pazarlama stratejisinin bir parçası olarak görmek gerekiyor. Bu noktada doğru adımlar atılırsa organizasyon sayılarının ve taleplerin daha yüksek seviyelere ulaşacağına inanıyorum. Ülkemizde süregelen ambargo ve izolasyonlara rağmen yanlış bilgilendirmelerin önüne geçecek başarılı tanıtım stratejileri ve doğru temasları sağlarsak bu trendi ülkemizde de daha yüksek seviyelere çekmenin mümkün olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda bizler de Korineum Golf & Beach Resort olarak iki yıldan bu yana yoğun bir çalışma yapıyoruz.

wedding1 (Medium)

Evet… Korineum Golf & Beach Resort’un zaman zaman destinasyon düğünlerine ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çiftler sizinle nasıl iletişime geçiyor?

Korineum Golf & Beach Resort açıldığı 2007 yılından bu yana birçok destinasyon düğününe ev sahipliği yaptı. Ağırlıklı olarak İngiltere’den talepler alıyoruz ama Lübnan, Ürdün, Rusya ve Norveç gibi farklı ülkelerden de çiftlerin düğünlerini gerçekleştirdik.  Destinasyon düğünü ile dünya evine girmek isteyen çiftler öncelikle bunun bir ön araştırmasını yapıyorlar. İnternet günümüzde bunun için bir hazine gibi… O nedenle biz gerek web sayfamızda, gerekse sosyal medya aracılığı ile çiftlerin bize ulaşmalarını sağlıyoruz. Bunun dışında Kuzey Kıbrıs genelinde özellikle yabancılar için düğün organizasyonları yapan düğün planlayıcıları var. Çiftlerin istedikleri düğün temasına göre bizimle iletişime geçiyorlar. Ayrıca yurtdışında gerçekleşen birçok fuara da katılıyor ve kendimizi tanıtıyoruz. Tabi yurtdışında çalıştığımız ve “Destinasyon Düğün” yapan tur operatörleri de bizi prezante ediyorlar.  Bir de bunların ötesinde elbette “müşteri memnuniyeti” kaynaklı olarak bizimle iletişime geçen çiftlerimiz var. Referans her zaman en önemli halkla ilişkiler ve pazarlama kaynağı olmuştur. Bu nedenle daha önce bizde düğünlerini yapan çiftlerimizin büyük bir kısmı yine destinasyon düğünleri yapmak isteyen arkadaşlarına bizi tavsiye ediyorlar ve bu sayede bizimle iletişime geçmelerine aracılık ediyorlar.

wedding3 (Medium)Genel olarak çiftlerimiz temel organizasyonlar ve ritüellere yani kendi geleneklerine bağlı kalıyorlar ama yine de bu detaylar içerisinde kültürümüze ait bazı küçük dokunuşlar da yapabiliyoruz.

Burada evlenmek isteyen çiftler kendi kültürlerinin etkili olduğu bir düğünü mü yoksa bizim adetlerimizin de yer aldığı Kıbrıs düğünlerinden esintileri mi tercih ediyor?

Genel olarak çiftlerimiz temel organizasyonlar ve ritüellere yani kendi geleneklerine bağlı kalıyorlar ama yine de bu detaylar içerisinde kültürümüze ait bazı küçük dokunuşlar da yapabiliyoruz. Özellikle seçilen menünün içerisine Kıbrıs tatlarını içeren ordövr tabağı ya da geleneksel Kıbrıs tatlılarından biri eklenebiliyor. Bu konu ile ilgili bizde yönlendirmelerde bulunuyoruz, ancak “Düğün” olgusu her ülkenin kendine has geleneksel yapısı içerisinde şekillendiğinden farklı kültürlerin Korineum’da hayata geçmesi de bizi çok mutlu ediyor.

Destinasyon düğünlerinin organizasyonu son derece önemli ve iyi bir planlama istiyor. Bu konuda kendinize güveniyor musunuz?

Bildiğiniz gibi “Korineum Düğünleri” 2007 yılından bu yana ülke genelinde tanınırlığını artırarak devam ediyor. Artık Korineum düğünleri bir marka haline geldi. Her türlü organizasyona hazır, konusunda uzman ekibimiz, evlenecek çiftlerin hayatlarındaki bu en özel günü unutulmaz bir anıya dönüştürüyor. İşte bu nedenle bizde kalitemizi artırmak ve çiftlere istedikleri organizasyonu en üst seviyede sunabilmek için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Tüm birimler alanları ile ilgili en güncel gelişmeleri takip ediyor ve eğitim alıyorlar.  Ayrıca geçtiğimiz yıl Koordinatörümüz Meryem Çerkez Gürtunç ve Satış Pazarlama Müdürü olarak ben Fulya Karademir, merkezi İskoçya’da bulunan ICS Learning Center’in 6 ay süren ve UKAWP (The UK Alliance of Wedding Planners) tarafından tanınan “Wedding Planning & Organisation” eğitimini tamamlayarak “Wedding Planner” ünvanı almaya hak kazandık. Böylece geçmiş yıllardan gelen tecrübemizi, eğitim ve diploma ile de pekiştirmiş ve sadece Türk kültürü ile değil, tüm dünyadaki düğün ve nikah  gelenekleri ve ritüeller ile ilgili de eğitim almış olduk.

the lake (Medium)

Biraz da organizasyon detaylarından konuşalım dilerseniz…  Yine düğün paketleri şeklinde mi çiftlere sunuluyor?

Biz destinasyon düğünlerini çiftlere iki farklı organizasyon önerisi olarak sunuyoruz. Genellikle bütçe planlamasına daha uygun olan paket alternatifleri, buna ek olarak da tamamen çiftin isteğine bağlı çalışma sunduğumuz Taylor Made sistemi…  Elbette paketlerimiz de her bütçeye uygun alternatifler içeriyor. Kişi sayısına bağlı olarak da paketleri revize edebiliyoruz.

Son  olarak Destinasyon düğünlerinin adamızda daha da yaygınlaşması için sizce nasıl bir yol izlenmeli…

Öncelikle yukarıda da söylediğim gibi destinasyon düğünleri bir turizm faaliyeti olarak kabul edilip tanıtım ve pazarlama stratejileri de buna göre yönlendirilmeli. Kuzey Kıbrıs’ta düğün yapmanın legalitesi ile ilgili yoğun bir duyuru yapılmalı… Bu gerçekten de bize en çok sorulan soruların başında geliyor. Onun ötesinde çiftlere doğal güzelliği, egzotik ve mistik mekanlarının çokluğundan ötürü adamızı tercih etmeleri için bir tanıtım yapılmalı. Bir de düğün organizasyonları zaten profesyonel ekipler tarafından yapılması gereken organizasyonlar olduğu için destinasyon düğünü yapacak olan kurumların ekiplerini bu doğrultuda geliştirmeleri ve trendleri takip etmeleri şart…

destinasyon düğünleri

Korineum Golf & Beach Resort Fulya Karademir Röportajı, Ayder Gelin Sayı 17

destinasyon düğünleri2

Prev Nevruz Taydemir: "Aşk gerçekten tesadüfleri seviyor"
Next Şeker Hamurlu Butik Kurabiye

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.