Dönüşü muhteşem oldu!

Dönüşü muhteşem oldu!
DSC_0334 (Medium)

Gülcan Özerdağ

 

11 yıllık tecrübesini June Shoes and Bags mağazasıyla birlikte taçlandıran ve yıllar sonra ara verdiği sektöre müşterilerinin ısrarlarıyla geri dönen Gülcan Özerdağ, dünyanın en geniş gelin ayakkabısı ve parti ayakkabısı ile giyim koleksiyonuna sahip İspanyol Menbur markasını ülkemize getirmesiyle birlikte sektöre yeni bir boyut kazandırdı. Aynı zamanda başarılı bir stilist olan Gülcan Özerdağ, yarattığı tasarımlarla aradığı ayakkabıyı asla bulamayacağını düşünen gelinlerin karamsarlıklarına da son veriyor…

11165271_296843793772766_7208057908862036326_n (Medium) Gülcan Hanım, bize Menbur’dan bahseder misiniz? Menbur markasını ülkemize getirmeye nasıl karar verdiniz?

Ben 11 yıllık June Shoes and Bags mağazamın ardından 5,5 yıl gibi bir süre ara vermiştim. Ancak ayakkabıcılığa yeniden dönmek istiyorum. Her ortamda niçin geri dönmüyorsun sorularına muhatap oluyordum. Abartısız olarak herkesten bu cümleyi duyduğumu söyleyebilirim. Zaten herkes beni June Gülcan olarak biliyor. Ayakkabılarımı kullanan her müşterim “hala ayakkabılarını giyiyoruz çok modası hiç geçmiyor ve çok sağlam” diyordu. Hal böyle olunca bende hiç aklımda yokken yeniden ayakkabıcılık düşüncesine eğildim. Ayakkabı sektörü oldukça zor bir sektör çünkü hem sağlık hem de rahatlıkla ilgili… Bende ürün seçiminde çok titiz davranan birisiyim. Kendimin kullanmayacağı bir ürünü asla başkasının da kullanmasını istemem. Bu yüzden kaliteden hiç bir zaman ödün vermedim vermeyeceğim de… Bu hem ayakkabı hem çanta hem de giyim için geçerli… Tabii böyle olunca da tekrar sektöre dönmek için iyi bir şeylerle dönmem gerekiyordu. “Yani “dönüşüm muhteşem oldu” gibi bir vurguya ihtiyacım vardı. Menbur firmas da böyle bir dönemde gündeme geldi. Bir gün evde otururken Linkedn’den Menbur’dan Alihandro Levent’e mesaj gönderdi. Herşey çok ani gelişti ve 2 hafta sonra Kıbrıs’a gelip bizimle görüşmek istediler. Geldiklerinde onları June’a götürsem mi diye de düşündüm çünkü June’a 11 yılımı verdim ve o benim bebeğim. Hiçbir zaman June’u bitirmek istemedim. Bir franchise verilirken tek bir şeye odaklanman gerekiyor. Karşı tarafın beklentileri çok yüksek. Marketing beklentileri, satış beklentileri… Mağaza içindeki halının rengine kadar her şeyin onların istediği şekilde olması gerekiyor. Sen kendi ruhunu mağazana katamıyorsun. Onların ruhuyla hareket etmen gerekiyor. Bu noktada franchise olayı bana ters geliyor. Ama markanın ürünlerini inceleyince çok heyecanlandım. Giyim koleksiyonunu özel bir tasarımcı yapıyor, parti ve gelin ayakkabılarında çok geniş bir koleksiyona sahipler. Geldiklerinde mağazama götürdüm ve çantalarımı gördüklerinde çok heyecanlandılar. Çünkü işi bilen birine franchise vermek onlar için de önemliydi. Ve 1,5 sene önce hazırlıklara başladık. Tüm prosedürlerin ardından İspanya’ya gittim ve markayı daha yakından görme, ürünlere dokunma, hissetme şansım oldu. Ve dedim ki “ben bu markayı satabilirim”. Onların ruhuna kendi ruhumu da katabilirim diye düşündüm. Şansım da eşimin Doğa Park AVM’yi yapması ve bana da bir mağaza ayırması gibi bir süreç yaşadık. Mağazayı da bildiğim için alt katın Menbur için uygun olacağını biliyordum, üst kata da tamamen kendi ruhumu katabilirdim. Bu şekilde de bir konsept mağaza oluştu. Yaklaşık 1 aydır faaliyetteyiz ve aldığımız tepkiler çok güzel. Müşteri memnuniyetleri kısa bir sürede geri dönmeye başladı.

Ayakkabılarımı kullanan her müşterim “hala ayakkabılarını giyiyoruz çok modası hiç geçmiyor ve çok sağlam” diyordu”

DSC_0351 (Medium)

Menbur mağazasını açarken nasıl bir yol izlemeyi tercih ettiniz?

Burada bir açılış yapmak yerine Kıbrıs’ta yapılmayan bir şey yapmak istedim. Menbur private view ile 10’ar kişilik gruplar halinde müşterilerime özel bir sunum yapıyorum. Haftanın 3-4 günü kişi kendi grubunu hazırlayarak geliyor. Grup başı beni bilgilendiriyor. Bir öğrenci mankenim var. Onunla kıyafetleri, ayakkabı ve çantasıyla nasıl kullanılabileceğini, nerelerde kullanılabileceği konusunda misafirlerimizi bilgilendiriyoruz. Kokteylli, ev toplantısı gibi, çay partisi gibi farklı bir ambiyansta tanıtımımızı yapıyor. Böylece gelen konuklarla da daha yakından ilgilenebiliyorum. Müşterilerim de kendini çok özel hissediyor. İspanya da böyle bir şey yapmamıştı ve beni bu konuda çok başarılı buldular. Bu da benim için ayrı bir onurdur.

“Çok geniş bir ürün çeşidine ve fiyat aralığına sahip. Bizim getirdiğimiz koleksiyonun dışında gelinlerle her türlü çalışmayı yapabiliyoruz.”

Malpas dugun A4 (Medium)Menbur’un gelin ayakkabısı koleksiyonundan bahsedelim dilerseniz. Gelinlerle nasıl çalışıyorsunuz?

Menbur gelin ayakkabılarında dünyanın en geniş koleksiyonuna sahip… Bu da bizim için çok önemli. Fiyatlar 200 TL’den başlıyor 600 TL’ye kadar gidiyor. Çok geniş bir ürün çeşidine ve fiyat aralığına sahip. Bizim getirdiğimiz koleksiyonun dışında gelinlerle her türlü çalışmayı yapabiliyoruz.  Burada beğendikleri normal bir ayakkabıyı gelin ayakkabısına çevirebiliyoruz. İstediği şekilde ayakkabının rengiyle oynayabiliyoruz. Kısaca kişiye özel özel sipariş yapabiliyoruz. Ürünlerimiz İspanya’dan geldiği için en iyi ihtimalle bir ay gibi bir sürece ihtiyacımız var. Bu gelinin yakınları için de geçerli. Örneğin kişi kıyafetiyle tam aynı renk bir ayakkabı isteyebilir onu da yaptırma gibi bir özelliğimiz var. Ya da burada beğendiği bir ayakkabıyı başka bir deri ve materyalde yaptırabilir.

DSC_0329 (Medium)Stilist olduğunuzu biliyoruz. Müşterilerinizi ayakkabı ve çanta seçiminde nasıl yönlendiriyorsunuz?

Kişi kıyafetiyle gelip ona uygun ayakkabı ve çanta arıyor ancak kıyafetiyle deri ayakkabı uymayabiliyor mesela. Bunun yanında seçilen ayakkabıyla çanta da uyumlu olmak zorunda. Daha önce June’da bunu yaşadım ve çok zorlanırdım. Zorlanmama rağmen müşteriye yardımcı olmaya çalışırdım. Menbur’daki çalışma sistemi tam bana göre…Müşteri elbiseyi benden almasa bile elbisesiyle geldiği zaman, kumaşa, kumaşın cinsine, ışıltılarına bakarak ayakkabı öneriyorum. Çok güzel, dosya usulü çalışma sistemimiz var. Tek tek kumaşları, detayları göstererek seçim yapabiliyoruz. Yani renk ve stil danışmanlığı da yapıyoruz. Ayakkabıda bazı kurallar vardır. Kalın baldırlı, kısa bacaklı bir hanımsanız bilekten bağlı koyu renk ayakkabı giymeniz çok yanlıştır. Boyunu olduğunuzdan kısa gösterir ve insanın gözünü tamamen ayakkabıya yoğunlaştırır. Bilekten bağlı ayakkabılar, uzun ve ince bacaklı hanımlarda çok daha hoş durur. Ortadan bandı olan ayakkabılar taraklı ayakları daha ince gösterir. Kısa boylu bayanların genelde açık tonlardaki, nude renklerdeki ayakkabıları giymeleri tavsiye edilir. Ayakkabı göze çarpar ancak bütün olarak değerlendirildiğinde görsel olarak çok daha güzeldir. Ayakkabı deyip geçmemek gerekir. Ayakkabı her şeyi değiştirir. Ne giyersen giy, bir kot bir t-shirt ama ayakkabı, çanta ve aksesuar çok önemlidir. Gerisi teferruattır. Menbur ile güzel olan şey ise müşteri buraya geldiği zaman, ayakkabı, çanta ve aksesuarıyla buradan mutlu çıkmasını sağlayabiliyoruz.

DSC_0358 (Medium)Hangi düğün konseptinde, nasıl ayakkabı giyilmesi gerekir? Bu konuda neler söylersiniz?

Artık düğün anlayışı çok değişti. Organizasyon şirketlerinin fazlalaşmasıyla birlikte kişilerin hayallerinin daha ulaşılabilir olmasıyla birlikte insanlar daha yaratıcı olmaya başladı. Bununla birlikte konsept vintage düğünler oluyor, plaj ve kır düğünleri oluyor. Gelinin tamamen naturel olduğu düğünler oluyor. Bu ayakkabıda da aynı çeşitliliği ve yaratıcılığı yakalamak zorunluluğunu getiriyor. Her konsept için farklı ayakkabı modeli sunmamız gerekiyor. Bir sahil düğününde kumlarla içiçe olduğumuz için sandalet kullanmamız gerekiyor. Kır düğününde çimle temas ettiğimiz için tek topuk olmayan, dolgu topuk veya platformu geniş olan ayakkabı ya da düz ayakkabı tercih etmemiz gerekiyor. Salon düğünlerinde daha ışıltılı, tek topuk ayakkabılar tercih edebiliriz. Özellikle prenses etek gelinliklerde her ne kadar ayakkabılar görünmeyecek dahi olsa, gelin ayakkabısına çok önem veriyor.  Avrupa’daki düğünlerde gelinler mutlaka çanta kullanıyorlar. Ben burada henüz çanta kullanıldığını görmedim. Ama biz yine de her gelin ayakkabısının çantasını da getirdik.

menbur (1) menbur (2)

Ürün seçimini nasıl yapıyorsunuz? Müşterilerinize ne tarz avantajlar sunuyorsunuz?

Ben ürün seçimini, hem kendi zevkimi hem de müşterilerimin zevkini ön planda tutarak yapıyorum. Bu marka Türkiye’de henüz yok. Biz Menbur’u tüm ada adına aldık. Bu bence en önemli nokta. Düğün kataloglarımız var. Her sene düğün kataloglarımız çıkıyor. Her gelin bizden ayakkabısını aldığında kendisine voucher (müşteri yönlendirme kartı) veriyoruz. Kişi bu voucherlarla geldiğinde %10 indirim kazanıyor. Bu kart 1 ay geçerli. Bu zincirleme indirim kartı aslında. 1 ay sonunda gönderdiği kişilerden 6’sı alışveriş yapsa %60 indirim kazanıyor. 10 müşteri getirdiğinde ise fiyat fark etmeksizin istediği bir çanta veya ayakkabıyı ücretsiz olarak alabiliyor.

10385415_299333273523818_4752181172003762281_n (Medium) menbur (1)

Peki düğün ve parti ayakkabısı dışında ne tarz ayakkabılarınız var?

Tabii ki koleksiyonumuzda yalnız gelin ve parti ayakkabısı yok. Casual dediğimiz günlük şık ayakkabılar da mevcut. Bu ayakkabılarımızın fiyatları da 149 TL’den başlıyor ve 600 TL’ye kadar çıkıyor.

Son olarak gelin adaylarına ne tavsiye ediyorsunuz?

Düğün yapmadan önce, hayal ettikleri gelin ayakkabısına ulaşabilmeleri için mutlaka Derebyu Doğa Park AVM’deki Menbur’a uğramalarını öneriyorum.

menbur

Gülcan Özerdağ Röportajı Ayder Gelin Sayı 20

menbur2

 

Prev Hazal Eziç: “Heyecandan hiçbir şey hissedemiyorduk”
Next İçinizi ısıtacak bir mekan: Pandora's

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.