DUBLİN

DUBLİN

Liffey nehrinin iki yakasına kurulmuş İrlanda’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri Dublin, son zamanların en hızlı gelişen ve göç alan metropol şehri olması ile adından sıkça söz ettiriyor.

Eda Kansu yazdı: Dublin – edakansu@gmail.com

Özellikle şehir merkezi son yıllarda birçok Avrupa başkentine göre önemli kentsel değişikliğe uğramıştır: modern binalar, iş merkezleri, fast food zincirleri, ve tabii ki oldukça hareketli alışveriş caddeleri Grafton Street ve Hanry street… ve sokak aralarında Dublin’i Dublin yapan Molly Malone, Oscar Wilde ve James Joyce gibi en seçkin ünlülerin heykelleri ile karşılaşmak oldukça heyecan verici bir deneyim… ve bunların yanı sıra birçok anıt ve müze, Vikinglerin köle ticaret merkezi olarak kurdukları bu oldukça eski İrlanda şehrini capcanlı bir tarihin içine çekiyorlar.

Dublin şehri birçok farklı alternatif sunmakta oldukça cömert davranıyor: doğa ve yeşil arayışındakiler için birçok park mevcutken birbirinden renkli pub ve canlı müzik için Temple Bar bölgesi doğru adres. Özellikle hafta sonları ve mart ayının ortasında yani İrlanda’nın koruyucu azizi St. Patrick kutlamaları sırasında bu bölge oldukça hareketli bir hale bürünüyor. Tarih ve edebiyat tutkunları için ise anıt ve birçok şehir müzesini ziyaret etmek ama özellikle en büyük yazarlarının romanlarında anlatılan sayısız güzergahı takip etmek mümkün.

blank Trinity College blank

Görülmesi gereken yerler arasında:

Şehir merkezindeki Trinity College şehrin olmazsa olmazı; 1592’de Kraliçe I.Elizabeth tarafından kurulan bu üniversite dünyanın en prestijli ve en eski üniversite komplekslerinden biri olması ile ünlü. Kampüs içerisindeki Old Library nefes kesen mimarisi ve zenginliği ile görülmeyi hak ediyor.

blank Patrick Katedrali

St. Patrick Katedrali XII yüzyılda Gotik tarzda inşa edilen bu katedral İrlandanın en büyük iki protestan bazilikasından biri: 500’ün üzerinde ünlü ismin mezarının bulunduğu katedralin inşası yaklaşık 40 yıl sürmüştür.

blankTemple Bar

Gece gündüz demeden canlı müzik bulabileceğiniz, capcanlı, gencinden yaşlısına herkesin eğlendiği, şehrin kalbinin attığı yer Temple Bar bölgesi. Birçok farklı tarzda pub, bar ve restorana ev sahipliği yapan bölge oldukça sıcak bir atmosfere sahip.

blank

Hafif acı tadı ve koyu rengi ile tüm dünyada ün kazanan İrlandalıların gururu Guinness birasının nasıl yapıldığını 7 katlı binaya ev sahipliği yapan Guinness Storehause’ta görebilir ve en üst katındaki Gravity Bar’da Guiness birası tadarken şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.  

blankNational Gallery

1877 yılında Parlamento tarafından kurulan National Gallery (İrlanda Ulusal Müzesi) tüm İrlandanın en büyük müzesi ve en önemli kültür mirasıdır. 

blankDublin Kalesi

Günümüzde devlet resepsiyonları için kullanılan Dublin Kalesi 1204 yılında inşa edilmiştir. Önemli değişikliğe uğramış olsa da özellikle St.Patrick’s Hall ve devasa avizeler ile 1689’dan 1702 yılına İngiltere ve İrlanda krallığı yapmış III.William’ın tacının bulunduğu Throne room da Dublin Kalesi’nde görülmeye değer bölümler arasında. 

The Spire, Phoenix Park, Old Jameson Distillery, Christ Church, National Botanic Garden, Dublinia ,Dublin’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerler arasında.

blank blankSt Patrick günü kutlamaları blankPhoenix Park blankOld Factory Jameson Distillery
Prev Tarih ve doğa, sevgi ve aşk bir arada...
Next Gelinlik Trendleri

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.