Malpas Otel Executive Chef’i Mecit Özkul: “Banket yemeklerinde en iddialı oteliz”

Malpas Otel Executive Chef’i Mecit Özkul: “Banket yemeklerinde en iddialı oteliz”

Uzun süre akıllarda kalacak bir düğünde hiç şüphesiz düğün yemekleri de önemli bir yere sahip… Göze ve mideye hitap eden düğün yemeklerinin püf noktalarını ve son trendleri Malpas Otel Executive Chef’i Mecit Özkul’la konuştuk.


Bize öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
Aslen Orduluyum. 23 yıldır bu işi yapıyorum. Küçük yaşlardan beri mutfakla ilgiliyim. İstanbul’da büyüdüm ve yetiştim yani hem alaylı hem de okulluyum. Profesyonel çalışma yaşantıma İstanbul Hilton Otel’de başladım. Hemen hemen tüm Hilton Otelleri’nde görev aldım. Sektör içerisinde çok fazla yer gördüm. O çok soruların “çok gezen mi bilir, çok okuyan mı” sorusunun yanıtının bu bağlamda çok gezen olduğunu söyleyebilirim (Gülüyor). Üç yıldır Kıbrıs’tayım. Farklı otellerde çalıştıktan sonra bir yıldan bu yana da Malpas Otel bünyesinde görev yapıyorum.

blank
Ülkemizde ağırlıklı olarak düğünler için tavuk menüleri tercih ediliyor

Kıbrıs’ta mutfak kültürümüz nasıl? Yani düğünlerde çiftlerimiz genellikle nasıl menüler tercih ediyorlar?
Ağırlıklı olarak tavuk menüleri tercih ediliyor. Tabii bu konunun bütçeyle de alakası var. Et yemeklerine döndüğünüz takdirde fiyatlar da artıyor. Bunun yanı sıra çok ilginç bir şekilde dolu tabakları seviyor çiftlerimiz. Yani önce gözümüzün doyması gerekiyor. İşte bu sebeple aslında çok fazla konsept çalışmak mümkün olmuyor. Ama tabii özel isteklerde bulunan çiftlerimiz olursa onlar için konsept çalışmalar da yapıyoruz.

blank blank blank
Dolu tabakların ne gibi bir dezavantajı vardır?
Dolu tabaklar yuvarlak tabaklardır… Bunların servisi ve sunumu aşağı yukarı hep aynı olur. Bu bizleri en çok rahatsız eden durumdur. Bu nedenle ben en çok Fransız mutfağını seviyorum. Fransız mutfağında küçük porsiyonlar ama muhteşem görseller oluyor… Yani bizden çok farklı. Oysa biz ordövr tabağımız dolu dolu olsun, ana yemeğimiz dolu dolu olsun istiyoruz. Yani vizyon tabakları çalışamıyoruz.

blankZengin bir ordövr tabağımız mevcut… 16 çeşide kadar alternatifimiz var. Çiftlerimiz istedikleri ordövr sayısını kendileri belirleyebiliyorlar”

Düğün yemekleriyle ilgili menülerinizin içeriklerinden bahsedebilir misiniz biraz?
Tavuk çeşitlerimiz için iki farklı opsiyonumuz var. Biri ıspanaklı Florentine diğeri de Piliç Topkapı… Yanlarında julien usulü kesilmiş sebzeler ve lezzetli Kıbrıs patatesleri de var. Zengin bir ordövr tabağımız mevcut… 16 çeşide kadar alternatifimiz var. Çiftlerimiz istedikleri ordövr sayısını kendileri belirleyebiliyorlar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki banket yemeklerinde en iddialı oteliz…

blank
Çiftlerimiz menülerde istedikleri değişiklikleri yapabiliyorlar mı? Bu noktada farklı opsiyonlarınız mevcut mu?
Elbette… Bizim için esas olan onların mutlu olduğu ve her şeyin kusursuz olduğu bir gün yaşamaları. Zaten biz müşteri olarak değil evimize gelen misafirler olarak görüyoruz herkesi. Onları en iyi şekilde ağırlamak ve buradan mutlu ayrılmalarını sağlamak istiyoruz. Bunu başardığımızı gururla söyleyebilirim. Ayrıca her bütçeye uygun menüler sunabiliyor olmamız da tercih edilme nedenlerimizden birisidir. Asla “hayır” demiyoruz. Her organizasyonun sonunda misafirlerimize geceyle ve yemeklerle ilgili görüşlerini soruyoruz. Farklı bakış açıları ve görüşleri olursa da bunları kendimizi aşmak ve daha iyi işler yapmak için not alıyoruz.

blank“Aynı anda bin 200 kişiye hizmet verebiliyoruz. Aynı sıcaklıkta, aynı sunumla ve aynı lezzetle”

Düğünde olan herkese aynı sunumu, aynı lezzeti yapabiliyor musunuz?
Aynı anda bin 200 kişiye hizmet verebiliyoruz. Aynı sıcaklıkta, aynı sunumla ve aynı lezzetle… Zaten demo yemeğimiz de bunun için var. Çiftlerimize demo yemeği sunuyoruz. O demo yemeğinde ne tadıyorlar, nasıl bir görsellik algılıyorlarsa düğün günlerinde de aynısı yapılıyor. Yani bir kişiye de aynı özen ve titizlikle aynı tabağı hazırlıyoruz bin 200 kişiye de.

blank  blank  blankDüğünlerimizde son dönemde farklı tatlar ve trendler mevcut… Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Değişim iyidir. Düğün gelenekleri ve trendler sürekli değişiyor ve gelişiyor bunları takip etmek önemlidir. Tabii bunları yaparken düğündeki yaş ortalamasını da göz ardı etmemek gerekir. Aile büyüklerimizin de orada olacaklarını göz önünde bulundurursak fazla şekerli, aşırı yağlı ve tuzlu gıdaların sağlıklarını olumsuz etkileyebileceği gerçeğini unutmamış oluruz.

blank

Malpas Otel Executive Chef’i Mecit Özkul röportajı Ayder Gelin Sayı 13

blank

Prev Caramel ile o özel gününüzün tadı damaklarda kalsın
Next Gelinliklerde öne çıkan 10 trend

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.