Sorunsuz bir düğün için Elinizi çabuk tutun!

Sorunsuz bir düğün için Elinizi çabuk tutun!

Baştacı Organizasyon (9)

İlkbaharın gelmesiyle beraber düğün sezonu da başladı. Çiftler için zaman zaman kriz yaratan düğün organizasyonu planlaması için zaman geldi de geçiyor bile… Sorunsuz bir organizasyonun en önemli püf noktalarını Ayder Gelin’e anlatan Baştacı Organizasyon Direktörlerinden İlke İlerici, çiftlerimize yol gösterecek önemli detayları paylaştı. İşte o detaylar…

İlke Hanım, her düğünün çok özel olduğunun altını çizerek başlamak sanırım doğru olacak. Bu noktadan yola çıkarak soracak olursak size göre gelin adayları hazırlıklara nereden başlamalı?

Evet, dediğiniz gibi her düğün bizim için çok özeldir ve bu özel günde her şeyin yolunda gitmesi için gelin adaylarının hazırlıklarına önce tarih ve mekan belirleyerek başlamalarını tavsiye edebilirim. Popüler mekanlar genelde yoğundur ve bu nedenle istediğiniz tarihte müsait olmayabilir. Bu sebeple bir yıl ya da on ay öncesinden mekanı ayırtmanın faydalı olacağına inanıyorum.

Mekan ve konsept ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Konsepti tarih ve mekanı belirledikten sonra planlamak daha doğru olur gibi sanki…

Eğer çiftlerimiz düğünlerini konsept bir düğün yapmak istiyorlarsa evet mekan seçimleri çok önemlidir. Bilindiği gibi son yıllarda konsept düğünler artmış durumda… Her ne kadar son zamanlarda zıtlığın uyumu bu konuda başarı sağlamış osa da klasik motiflerle süslenmiş kapalı bir salonda, kır temalı düğün yapmayı planlamak pek doğru bir adım olmayacaktır.

Baştacı Organizasyon (11)Düğün konseptlerine göre mekan önerisinde bulunabilir misiniz? Örneğin yemekli bir kır düğünü, kokteylli rustik bir düğün veya romantik bir sahil düğünü için hangi mekanlar tercih edilebilir?

Yemekli bir kır düğünü yapmak istiyorsak tabii ki de çim bir alanın olduğu kır mekanlarını tercih etmeliyiz. Rustik düğünler bu yılın trendi… Yani içinde tarihi dokusu olan bir mekan ya da çim bir alan düğününüzü planlayabileceğiniz en gözde yerlerin başında geliyor. Romantik bir düğün konsepti içinde nikahınızı tarihi bir mekanda kıyabilir ve sonrasında havuz başında düğün yemeği verebilirsiniz.

Davetiyelerin misafirler için düğünün başlangıç noktası olduğunu düşünürsek size göre davetiye seçimleri neye göre yapılmalı?

Davetiyeler, konuklarınızla temasın ilk göstergesidir ve bu nedenle davetiyelerin de düğün konseptine uygun seçilmesi gerekir. Davetiye siparişlerinizi 4-5 ay önceden verebilir ve düğüne bir ay kala da dağıtabilirsiniz. Eğer düğününüz yemekli veya kokteylli olacaksa LCV için telefon numarası vermeniz ve düğünden 10 gün öncesine dek cevap verme tarihi belirtmeniz sizin için büyük bir kolaylık olacaktır. Davetiyelerinizi mutlaka fazla sayıda bastırın çünkü son anda davet etmeniz gerekenler de olabilir fazla sayıda davetiye bastırmak bu konuda kurtarıcı olacaktır. Üstelik sonradan davetiye bastırmak daha masraflı bir iştir.

Baştacı Organizasyon (4)Yemekli düğün tercih eden çiftlerimiz daha çok masa süslemelerine ağırlık vermelidir.

Yemekli ve kokteylli düğünlerde hangi konulara dikkat etmek gerekir? Siz bu konuda müdahale ediyor musunuz?

Yemekli düğün tercih eden çiftlerimiz daha çok masa süslemelerine ağırlık vermelidir. Keza masalar misafirlerin en fazla vakit geçirdiği yer olacaktır. Aynı zamanda yemekli düğünler için servis yapılacak yiyecekleri de konsepte uygun seçebilirsiniz. Örneğin sahil kenarında bir mekandaysanız, deniz ürünlerinin servis edilmesi uygun olabilir. Eğer bir kır düğünü organizasyonu yapacaksanız o zaman menünüzde ızgara etlere yer verebilirsiniz. Tüm bu yiyecekler masaya servis edilebileceği gibi açık büfe olarak da sunulabilir.

Gecenin en önemli unsurlarından biri de müzik… Müzik seçimi konusunda nelere dikkat edilmeli? Müzik ve konsept arasında bir uyum gerekli mi?

Müzik geceyi tamamlayan en önemli unsur hatta gecenin bel kemiğidir. Öncelikle gelin ve damatların nasıl bir müzik tercih etmek istediklerini netleştirmeleri gerek. Canlı müzik mi yoksa DJ mi tercih edeceğiniz önemli… Eğer canlı müzik ve orkestra tercih edilecekse buna erken karar vermek gerekiyor. Çünkü orkestranın düğün gününde başka bir programı olabilir bu nedenle orkestra da öncelikle ayarlanması gereken konuların başındadır. Yemekli bir düğünde eğer nikah erken yapılacaksa trio tercihi en idealidir. Daha sonra yemek bölümünde orkestra çıkar ve hafif bir yemek müziği ile devam edilir. Böylesi bir geceyi DJ performansı ile sonlandırmak eğlencenin tavan yapmasını sağlar. Gelinin ve damadın tavrı da düğünün akılda kalan bir diğer önemli noktasıdır. Çevrelerine ne kadar pozitif enerji verirlerse düğünün coşkusu da o oranda artacaktır. Hayatlarında aldıkları bu önemli kararın tadını çıkaracak kadar bilinçli ve keyifli olmalarını tavsiye ederim. Gecenin sonunda “bu kadar mıydı, hiç bir şey anlamadan bitti” sözlerini çok duyuyoruz. Bu nedenle bu güzel gecedeki her bir dakikanın tadını çıkarmaya bakın…

Siz düğün için bir program hazırlıyor musunuz? (Şu saatte şu şekilde giriş yapılacak, dans edilecek, şu saatte pasta kesilecek, şu saatte tebrik kabulu yapılacak şeklinde…)

Eğer çiftlerimizin bu yönde bir talebi olmuşsa düğünün akışını belirleyecek bir programı gelin ve damatla birlikte hazırlıyoruz. Bu şekilde hazırlanan düğün programında yapılacaklar sıra ile takip edildiği için olağan dışı bir durum gerçekleşmesiyle ilgili risk de ortadan kalkıyor. Bu da çiftlerimizin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlıyor. Plan hazır olduğu için heyecandan ne yapacaklarını bilmez durumda değil daha bilinçli oluyorlar…

Baştacı Sayı 18

Baştacı Organizasyon İlke İlerici Röportajı, Ayder Gelin Sayı 18

Baştacı 2 Sayı 18

Prev Büyük güne zinde girmenin adresi: Merit Park Spa & Wellness
Next Mücevherlerde nefes kesen tasarımlar

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.