Tasarım gelinliklerin ustası: Mustafa Aslantürk

Tasarım gelinliklerin ustası: Mustafa Aslantürk

Londra’da moda sektörünün önde gelen isimleri arasına girmeyi başaran, mesleğine aşık Kıbrıslı Modacı Mustafa Aslantürk; ipek kumaşlar, üzerine kristal boncuk ve inciler işlenmiş danteller kullanarak özel tasarım “haute couture” gelinlikler ve gece kıyafetlerinde aranan bir isim…

Kıbrıslı Modacı Mustafa Aslantürk, modanın kalbi Londra’da sektöre adını yazdıran bir isim. 2010 yılında İngiltere’nin “En İyi Çıkış Yapan Yeni Tasarımcısı” seçilen ve düzenlediği defilelerle bu konudaki başarısını taçlandıran Aslantürk,  gelinlik ve gece kıyafetlerinde özel tasarımlarıyla adından her zaman söz ettiriyor.

“Haute couture” gelinlikte adeta sanat eseri yaratan Mustafa Aslantürk, Ayder Gelin’in sorularını yanıtladı. 2018-2019 gelinlik modelleri hakkında tüyolar da veren genç modacı, gelin adaylarına bir de mesaj gönderdi; “Özel gecelerinizde size yakışanı giyin…”.

Ayder Gelin: Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

M.A: Ben Mustafa Aslantürk 1980 Yeşilyurt doğumluyum. Hayatı dolu dolu yaşamayı seven bir kişiliğe sahibim. Ailem ve arkadaşlarım benim için çok önemli, bir de mesleğim, yani tasarım. 

Ayder Gelin: İngiltere serüveniniz nasıl başladı?

M.A: İngiltere serüvenim Doğu Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra modaya karşı olan ilgimden dolayı ikinci bir lisans eğitimi için Londra’ya taşınmamla başladı. Girdiğim mülakatlarda başarılı bulunarak Foundation I’i atlayarak direk birinci sınıftan London Collage of Fashion, Fashion Design and Technology Bölümüne girmeye hak kazandım. 

blank

“Moda tasarımı benim için insanın kendisine yakışanı giymesidir. Bu sezon bu renkler bu sitiller moda diye yakışmayan tarzları ve renkleri giymek yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir”

Ayder Gelin: Modayı sizce nedir? Sizin için moda tasarımı ne anlam ifade ediyor?

M.A: Moda tasarımı benim için insanın kendisine yakışanı giymesidir. Bu sezon bu renkler bu sitiller moda diye yakışmayan tarzları ve renkleri giymek yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. 

blank

Ayder Gelin: Sezonluk gelinlik koleksiyonu hazırlamayı düşünüyor musunuz?

M.A: Şu an couture gelinlik ve abiye elbiseler üzerine kişiye özel tasarımlar yapıyoruz. Sezonluk gelinlik koleksiyonu yapmayı bu işin biraz daha basite indirgenmiş hali olarak görüyorum. Düğün gibi çok özel bir gün için sanırım kişiye özel gelinlik ve gece kıyafeti tasarlamak bana daha farklı bir keyif veriyor. 

Ayder Gelin: 2018-2019 döneminde gelinlik modellerinde neler ön planda? Sizden neler talep ediliyor?

M.A: 2018-2019 gelinlik tasarım taleplerinde, elde işlenmiş incili boncuklu danteller var. Prenses görünümü her zaman gelinliklerin en çok aranan modeli olmuştur. Bunun yanı sıra vücut hatlarını ortaya çıkaran dar kesimli gelinlik modelleri de istenmektedir. 

“Bu süreç içerisinde müşterilerimle çok keyifli ve özel bir arkadaşlık kurmuş oluyorum, bu da benim için yapmış olduğum işin en güzel yanlarından biridir. Onların mutluluğunu paylaşmak bu çok özel günlerinin bir parçası olmak beni çok gururlandırıyor”

Ayder Gelin: Gelinliğin dikim sürecini bize anlatabilir misiniz? Nasıl bir serüven yaşanıyor?

Gelinlik dikiminin uzun bir süreci vardır ve her şey kişiye özel bir tasarım çizmekle başlıyor. Tasarımı yaparken kumaş, dantel ve kullanacağımız tüm diğer materyaller çok dikkatli bir şekilde tasarıma uygun olacak şekilde seçiliyor. Vücut ölçüleri alındıktan sonra tuval dediğimiz ilk prova yapılıyor. Bu prova en önemli aşamalardan bir tanesidir. Vücut şeklini kumaşa aktarıyoruz. Ve model bu kumaş üzerine prova sırasında çiziliyor, göğüs ve sırt açıklığı belirleniyor ve daha sonra kalıplar seçilen kumaşlara kesiliyor. Bir iki provadan sonra gelinlik vücuda güzel bir şekilde oturtulduktan sonra seçilen dantel veya el işlemeleri ile süsleniyor. Bu uzun süren bir işlemdir. Süslemeler de yapıldıktan sonra gelinlik ortaya çıkmıştır. 

Bu süreç içerisinde müşterilerimle çok keyifli ve özel bir arkadaşlık kurmuş oluyorum, bu da benim için yapmış olduğum işin en güzel yanlarından biridir. Onların mutluluğunu paylaşmak bu çok özel günlerinin bir parçası olmak beni çok gururlandırıyor.  

Ayder Gelin: Bir Mustafa Aslantürk tasarımı gelinlikte, olmazsa olmaz bir unsur var mıdır? Varsa, nedir?

M.A: Bir Mustafa Aslantürk tasarımında en önemli unsur müşterimin taşıyabileceği bir tasarımı ortaya çıkarmaktır. Yakışanı yapmaktır. 

Ayder Gelin: Hangi kumaş ve aksesuarlarla çalışmayı seviyorsunuz?

M.A: Özel tasarımda ipek kumaşlar kullanmayı tercih ediyorum. Özel olarak tasarlanan danteller kullanıyorum. Birçok dantelimiz elde kristal boncuk ve incilerle işleniyor. Bu da yapılan tasarımları bir o kadar daha özelleştiriyor. 

“Gelin adaylarının gelinlik seçerken en çok dikkat etmeleri gereken unsur vücut hatlarına yakışan modelleri seçmeleridir. Moda olduğu için seçim yapılmamalıdır. Bir de bu işte profesyonel olan modacılarla çalışmak sanırım en doğru karar olacaktır”

Ayder Gelin: Gelin adayları gelinlik seçimi yaparken nelere dikkat etmeli sizce?

M.A: Gelin adaylarının gelinlik seçerken en çok dikkat etmeleri gereken unsur vücut hatlarına yakışan modelleri seçmeleridir. Moda olduğu için seçim yapılmamalıdır. Bir de bu işte profesyonel olan modacılarla çalışmak sanırım en doğru karar olacaktır. 

Prev Dilem Kasapoğluları: “En güzel hikayemiz”
Next Rüya gibi bir düğün...

About Author

WhatsApp
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
KKTC evlilik hazırlıkları ve düğün sektörünün tek portalı olan www.aydergelin.com 'a hoşgeldiniz.